vegan on a budget

Discussion in 'Vegetarian' started by drumminmama, Jan 2, 2005.

  1. drumminmama

    drumminmama Super Moderator Lifetime Supporter

    found this great site:
    http://www.vegsandiego.com/veg/8/Veganism_on_a_Budget.htm
    here is a sample:
    Veganism on a Budget

    Vegan money saving tips for San Diego | Budget Plan #1 | Budget Plan #2
    Budget Plan #1



    Here is a weekly meal plan that will be followed by a grocery list, approximate costs, and recipes. Every month the meal plan will change, and anyone who would like to contribute their own inexpensive meal plan ideas or recipes may submit them via email.

    This month's meal plan is based on three meals per day for two people. Day 1 Breakfast granola, soy milk, banana Lunch grilled "cheez" sandwiches Dinner lentil loaf, mashed potatoes/gravy, organic greens salad Day 2 Breakfast potato pancakes, whole grain toast, o.j. Lunch leftover lentil loaf and gravy Dinner organic greens salad, with broccoli, raw sunflower seeds, tomatoes, red onion, and lemon-olive oil dressing Day 3 Breakfast scrambled tofu, o.j. Lunch leftover salad, black bean soup, corn bread, salsa Dinner homemade pizza Day 4 Breakfast granola, soy milk, banana Lunch leftover pizza Dinner blackeyed peas, sesame kale, roasted sweet potatoes, corn bread Day 5 Breakfast granola, soy milk Lunch broccoli stir fry and brown rice Dinner blackeyed pea burgers on whole grain bread, leftover roasted sweet potatoes Day 6 Breakfast corn cakes, salsa, o.j. Lunch organic greens salad, tofu salad sandwiches Dinner zucchini linguini marinara, organic greens salad Day 7 Breakfast granola, soy milk Lunch leftover zucchini linguini marinara Dinner lentil soup, cornbread, organic greens salad

    Shopping List





    Essentials Bulk Produce two liters soy milk, (one plain/unsweetened; one vanilla) ($3.50)
    one load whole grain bread ($2.00)
    one 1 lb. package linguini ($1.00)
    two 4 oz. cans tomoat paste ($1.50)
    one 22 oz. can diced or pureed tomotoes ($2.00)
    *olive oil ($6.00)
    *toasted sesame oil ($3.00)
    one gallon orance juice ($3.00)
    *one 5 lb. bag self-rising white corn meal ($2.00)
    two 1 lb. packages firm tofu ($3.00)
    *tamari ($2.50)
    *yellow mustard ($1.00)
    2 14 oz. cans black beans ($2.00)
    one bag frozen fruit ($2.00)
    at least 4 packages baking yeast ($1.00)
    *non-hydrogenated margarine (e.g. Earth Balance) ($2.50)
    salsa ($2.00)
    2 lbs. granola ($2.50)
    1/4 lb. nutritional yeast ($1.50)
    1 lb. green lentils ($1.00)
    garlic powder ($0.25)
    onion powder ($0.25)
    dried basil ($1.00)
    cumin ($0.50)
    1 lb. whole grain flour ($0.30)
    1 lb. brown rice ($1.00)
    1 lb. oats ($0.70)
    1 cup raw sunflower seeds ($0.50)
    1 lb. blackeyed peas ($1.00)
    sesame seeds ($1.00)
    4 bananas ($1.00)
    5 lbs. potatoes ($2.50)
    4 sweet potatoes ($2.00)
    2 lbs. broccoli ($3.00)
    1 bunch kale ($1.00)
    2 bunches romaine ($2.00)
    1/2 lb. mushrooms ($1.00)
    1 large red onion ($0.50)
    1 large tomato ($0.50)
    2 lemons ($0.50)
    3 large zucchini squash ($1.50)
    1 bulb garlic ($0.50)
    1 small ginger ($1.00)


    *items that will last more than one week
    Total estimated cost: $68.00 , or $33.50 per person.
    now that is cool!
     
  2. artful_dodger

    artful_dodger Member

    Cool, thanks for posting this!
     
  3. Dalee

    Dalee Member

    awesome post!
     
  4. drumminmama

    drumminmama Super Moderator Lifetime Supporter

    follow the links...I clipped this
     
  5. eccofarmer

    eccofarmer Member

    NAMASTE SISTAH

    Wow!!!!!!!!!Killer linksThanks.I think most sites should post or show the same.Many friends of mine think or as myself at times need list and plans to show how it can be done.Thanks again for posting it.




    In Love and Light


    Eccofarmer
     
  6. drumminmama

    drumminmama Super Moderator Lifetime Supporter

    it is a bit of a hit the first few weeks (getting the Red Star yeast, some sweeteners, etc, but after the staples are laid in I can't see the weekly shopping beeing too bad.
    BTW Are ya gonna call me?
     
  7. RainbowCat

    RainbowCat Senior Member

    that's great! i hope this stays on here for awhile
     
  8. t-dub

    t-dub Pass me the pepper

    i must agree!! that is such a well informed sight! im not very creative, and its nice to see meals already layed out for you...
     
  9. honeyhannah

    honeyhannah herbuhslovuh

    this is really great, i'm definately gonna try it
     
  10. TABD

    TABD Member

    YAY!! Thanx for the sites now I can stick with my plan to go vegan... my parents were going and getting all butthurt about how much it would cost and were not going to let me go through with it... THANX
     
  11. drumminmama

    drumminmama Super Moderator Lifetime Supporter

    what do you mean?
     
  12. drumminmama

    drumminmama Super Moderator Lifetime Supporter

    Where in CO are ya TABD?
     
  13. TABD

    TABD Member

    hehe im in longmont.... where are you?
     

Share This Page


  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice