Cost of vegan diet redeux

Discussion in 'Vegetarian' started by Holy Ancient Megumi, Nov 3, 2008.

  1. Holy Ancient Megumi

    Holy Ancient Megumi Member

    Messages:
    389
    Likes Received:
    5
    why does vegan diet cost so much ? i want to go vegan but the only way with the economy is to grow most from home and it is going into winter
    and not to muchon i cant grow enough with a balcony if i was to those who love those things will want some and every one else i live with is big on beef and pork
     
  2. MoonDoggie

    MoonDoggie Member

    Messages:
    545
    Likes Received:
    0
    ^ it costs an arm and leg, I only make 80 bucks a week on average and It's sucks, i can't afford to eat a full healthy vegan meal.
     
  3. drumminmama

    drumminmama Super Moderator Super Moderator

    Messages:
    17,763
    Likes Received:
    1,628
    http://www.hipforums.com/newforums/showthread.php?t=200117&highlight=cheap+vegan'

    a previous discussion with a couple recipes and a link to vegan San Diego.

    Really, I find that vegan is moderately priced, given that I buy almond milk.
    I think it depends on how you base your diet.
    Living on vegan burger patties, as compared to making snobby joes
    http://www.theppk.com/recipes/dbrecipes/index.php?RecipeID=2059
    or some such will cost more.
    any diet is cheaper at home if it is basic ingredients (fast food dollar menus aside).
    I do find that if I let the pantry shrink too much, restocking some of my faves can feel like an extra grocery trip, and I guess it is.
     
  4. verseau_miracle

    verseau_miracle Banned

    Messages:
    7,911
    Likes Received:
    4
    We manage to live relatively cheaply (well, compared to meateating friends) The problem I have found is having to go to 6 different shops whereas others could get their whole weeks shopping from just the one. That sucks, especially as we dont drive. But pricewise...there are a few must have items that cost a fortune, but the main bulk of it is just beans, grains, fruits and veggies for us, and that comes cheaper than meats or animal stuff...unless were talking junk food omni food. But yeah
     
  5. squawkers7

    squawkers7 radical rebel

    Messages:
    5,188
    Likes Received:
    3
    What exactly is expensive?

    Course at the moment where I am...fresh produce isn't the cheapest or greatest quality so I also get frozen fruits & veggies.
    But how much does bags of rice & dry beans cost in your area?
     
  6. JerryWobbles

    JerryWobbles Member

    Messages:
    418
    Likes Received:
    1
    actually....with a little know how and research (on the net) it should be cheaper.
     
  7. Argiope aurantia

    Argiope aurantia Member

    Messages:
    575
    Likes Received:
    3
    We never know when we'll be home to eat, so frozen veggies it is. I'm lacto-ovo, but it still gets funny now and then.
     
  8. drumminmama

    drumminmama Super Moderator Super Moderator

    Messages:
    17,763
    Likes Received:
    1,628
    vm, I hear you on the multiple stops.
    Maybe adding the RTD fares makes my diet more expensive!
    Seriously, if I stay away from convenience foods (I do keep Bocas on hand for lazy days) and make real food, I think I steadily come out less than my omni neighbors, accounting for family size differences.
    If I had a freezer, I'd be in better shape, because I could get more on special, pre make meals and all that jazz.
    This week was tough because I ran out of a lot of staples and I decided that it was worth home delivery charges ($10, the bus is $4, all by itself, and I'd need 2 to 3 trips for it all) to get flour and oil and heavy to carry stuff. I figure I'll do that quarterly.
     
  9. NoGods:NoMasters

    NoGods:NoMasters Member

    Messages:
    81
    Likes Received:
    0
    I live extremely cheaply on a vegan diet... basics, pulses, grains, oils, pasta, spices and a shitload of vegetables is all I buy.. works out as little as £8/week. You dont need all the pricy meat/dairy substitutes.
     
  10. WalkerInTheWoods

    WalkerInTheWoods Member

    Messages:
    735
    Likes Received:
    0
    If you have the space, seeds are a pretty cheap investment for what you can harvest from them. :)
     
  11. homeschoolmama

    homeschoolmama Senior Member

    Messages:
    1,772
    Likes Received:
    12
    I have a tough time with the more expensive items too. I'm trying to be vegetarian/vegan (working on a *mostly* switch if that makes sense) while sticking to all-natural and/or organic ingredients AND staying gluten-free & it can be tough. Here are a few ways I've found to help cope with the higher costs.

    * Pasta that costs $2.50 per box makes me rethink recipes & substitute brown rice in its place.

    * Veggie-burgers can be made from scratch, and NOBODY really needs to be eating "chicken" nuggets anyway - they aren't healthy with meat, and they're just as fake if not worse, veggie.

    * When bread is $5 per loaf & tastes like musty shoes, use leaf-lettuce or Ezekiel wraps (very sparingly & only when on sale and I have a coupon) instead.

    * Hummus... one of my favorite all-purpose dip/spread/topper type foods can be made up for a fraction of the cost & takes all of 30 seconds to create. What on earth was I thinking buying that ready-made anyway?

    * I do splurge on organic berries, but things like bananas or oranges that have a thick skin are purchased in the regular produce dept. Produce is only purchased when "in season" to help the grocery budget also... no berries until May for me. And in the winter, frozen veggies are considered "just as good."

    * As for the multiple stops - I have the same thing, but will time my stops to coincide with other trips. Two stores I frequent are along the way to my parents' house & are planned for on bimonthly trips. Trader Joe's is on the way home from work for DH, and when I take the car every other week I can do a circular-run that includes 3 of my regular stops all in one trip. It helps to reduce gas, time AND money when I plan my trips in advance. It means I have to make up "menus" for two weeks at a time & REALLY know what's in the house at all times, but when I do this we can get by on 1/3 less in the grocery budget.
    love,
    mom
     
  12. MoonDoggie

    MoonDoggie Member

    Messages:
    545
    Likes Received:
    0
  13. behindthesun93

    behindthesun93 Member

    Messages:
    523
    Likes Received:
    1
    you can very easily have a vegan diet. I don't see why it's os expensive. Unless you're buying fake meat or something. which is totally useless.
     
  14. squawkers7

    squawkers7 radical rebel

    Messages:
    5,188
    Likes Received:
    3
    Wouldn't matter if u were a vegetarian or an omni...u pay an arm & a leg either way here at the Grand Canyon.

    This week I got
    avocados for $1.69 each, Red Bell peppers are $2.09/pound & Green Bell peppers are $1.79, yams at $1.49 a pound, lemons for .55 a piece, Granny Smith apples ~$1.79 a pound, and some poor looking celery is $1.69, while brownish colored bananas are $1.29 a pound, and small broccoli heads at $1.75 a pound.
     
  15. NoGods:NoMasters

    NoGods:NoMasters Member

    Messages:
    81
    Likes Received:
    0
    Thats well cheap compared to the UK!
     
  16. squawkers7

    squawkers7 radical rebel

    Messages:
    5,188
    Likes Received:
    3
    really?? well guess it a good thing I don't live there
     
  17. homeschoolmama

    homeschoolmama Senior Member

    Messages:
    1,772
    Likes Received:
    12
    I was thinking those prices looked pretty typical too... except for bananas, they're NEVER more than $1 per pound here.

    The SALE items this week at my local grocers are:
    avocados - $1 apiece
    cauliflower - $2.29 per head
    red grapes - $1.69 per pound
    red & yellow peppers - $2.89 per pound
    grape tomatoes - 2 pints for $5
    and cameo apples - $1.59 per pound

    Some things make sense - like apples are usually cheap here in the middle of apple-orchard country. But why are bananas always cheap? And WHY do strawberries always go on sale in March... when they won't be in season here until June? *shrugs*
    love,
    mom
     
  18. salatheel

    salatheel Member

    Messages:
    35
    Likes Received:
    2
    Processed veggie foods can be very expensive. Focus on whole foods as much as possible. Fruits,veggies,whole grains, beans,nuts and seeds. Granted nuts are expensive but eat them in moderation. I love to keep a good garden growing. I buy heirloom plants and harvest the seeds for the following year.
     

Share This Page

  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice