how much does a brownie cost?

Discussion in 'Cannabis and Marijuana' started by EMAT101, Jul 20, 2007.

  1. EMAT101

    EMAT101 Member

    Messages:
    180
    Likes Received:
    2
    jw how much an average size brownie costs. this guy who made them says they have a gram in each brownie. also do you need to smoke for the high of the brownie to kick in? thanks
     
  2. 40oz and chronic

    40oz and chronic 'Nuff Said

    Messages:
    6,319
    Likes Received:
    3
    5-15 depends on how much is in it. a gram would fuck you up in one brownie..thats $10 around here
     
  3. Fallout55

    Fallout55 Banned

    Messages:
    2,138
    Likes Received:
    0
    no you don't have to smoke just eat with some milk because thats tasty and wait about an hour.
     
  4. mynameisjake07

    mynameisjake07 Banned

    Messages:
    3,927
    Likes Received:
    1
    My freind used to bring brownies to school everyday and sell them at lunch. $5 each.
     
  5. jo_k_er_man

    jo_k_er_man TBD

    Messages:
    23,622
    Likes Received:
    91
    yea... i usually sell them for $5 when i make them..
     
  6. jo_k_er_man

    jo_k_er_man TBD

    Messages:
    23,622
    Likes Received:
    91
    just fucking pack that brownie into a bowl and fire it up:joker:
     
  7. nesta

    nesta Banned

    Messages:
    20,538
    Likes Received:
    10
    i've never heard of selling brownies as a common practice in the black market....sure at a cannabis club, or the certain type of coffeeshop....

    i wouldnt buy one, personally. i'd just get some weed and make my own. personally, i would be suspicious that they just got shittier weed than normal and wanted to make money off of it without people being able to see how shitty the weed was.

    plus you can't really trust how much is really in it. "a gram" may actually mean .7g.....

    its like how if you're going to pay money for mushrooms, you should NEVER buy chocolates. you rarely get the full eighth they say is in there.

    basically if a dealer is selling brownies, he's also selling the ingredients for the brownies and the effort to make them. if a brownie actually has 1g in it, and its selling for 5 dollars, then an eighth of the pot should cost around 15 bucks....you know its not just a dollar a gram, because then they'd lose money on the other materials, and lose time on the efforts of making it.

    sounds like they're using some really shitty pot! a gram of some nugs would be plenty, but i'd say you'll need at least two brownies if you wanna feel really good.
     
  8. subHerban Greens

    subHerban Greens Member

    Messages:
    719
    Likes Received:
    0
    I've never heard of selling brownies either. I was actually thinking that brownie was a new term for some sorta hash.
     
  9. swazo

    swazo i am amazing.

    Messages:
    1,825
    Likes Received:
    0
    HAHA amazing.
     
  10. jo_k_er_man

    jo_k_er_man TBD

    Messages:
    23,622
    Likes Received:
    91
    I only sell them at Festies and Shows..
     
  11. faen420

    faen420 Member

    Messages:
    123
    Likes Received:
    0
    just do them by yourself , is really a good experience ! :)
     
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice