I can pickup a single ounce anywhere from 160-200. Good quality stuff. If I buy a QP, I pay more like 140-150/oz.
canadian dollars?? cuz that aint worth shit i heard... whats the exchange rate to U.S.? cuz 600 a qp is nice. here its 600 for two ounces of good buds.
Exchange rate is pretty similar.... 600 would be about 550 USD. How long would an ounce last somebody who smoked everyday? Depends, I smoke everyday and sometimes: - 1 oz / week - 1/2 oz / week - 1/4 oz / week Never really much higher or lower.
thats some outrageous prices for an ounce of weed!!!... the most ive ever paid or sold an ounce for was $70.00 ....... yesterday i bought and ounce of some nice sticky icky dank weed for only $65.00 ...an lb goes for around $360-450.00 ....you people are paying waaay to much for ur weed thats houston texas prices 4 ya
texas only gets shitty mexican garbage from what i heard... and that sticky icky dank weed is just probably mildly better mexican garbage.
Alrite, well i smoke about a pound a week and my O's (when im not growing) range from about $120-200 if i buy off the streets and 80 to 120 at bodegas and i would never pay a penny more for it unless its some fucking cosmic dank from another planet other then that i dont think the prices in canada get any cheaper unless you have connections.
"Alrite, well i smoke about a pound a week." A pound a week? Over two ozer's a day? Is anybody buying this? Maybe with Mexican Dirtweed, circa 1967, - if you where "Cheech" and "Chong". If you are really smoking that much, of todays weed, you need to find a new pass-time ('cause it ain't working anymore).
If you are really smoking that much, of todays weed, you need to find a new pass-time ('cause it ain't working anymore). Ahem Mr.T.H. Cammo man i have to say that i respect every opinion i hear and am never quick to judge. But im gonna have to tell you straight that i dont really care if ur muffin lungs cant handle the ganja like me and if your assuming that im smoking some cheap dirt weed that i happened to come across on the floor...(hahahahahahah) your are so sadly mistaken. I grow my female white widow sativa and afgahn indica dank straight from the cannabis bible and smoke the best buhd most likely in my whole city(as most of the growers here usually harvest to early and lack essential technique). Also if you think weed is my only passtime your once again making another bad assumption because when im done taking care of my crops i usually have band practice and go to the gym (on the weekands) or perform at local venues. So in conclusion i want you and people like you to "lick my sweaty left nut" and get a fucking grip.
a week later but fuck it, i feel like doing math one week is 10,080 minutes (60m/h*24h/d*7h/w). One pound is roughly 452.8 grams. So you divide 10,080 minutes by the 452.8 grams and you yield 22.26 minutes per gram. So that means every 22.26 minutes you are smoking a gram. But keep in mind I didn't factor in sleep (yet) for a week straight. So in order to smoke your pound in the week ya always got to be taking some meth to avoid sleeping. lets try with say 5 hours of sleep a night. So that means you are losing 2100 minutes of smoking time to sleeping. Recalculate (10,080-2,100)/452.8 yields 17.6 minutes a gram. Once again basic math debunks some nut sucking 15 year old.
aanyways, back on topic. my ounces cost 135 or 140.. depends on who i get it from.i <3 canadian prices