My mate and I are trying to come up with a fair price for cannabutter. It's made from trim and popcorn buds of stuff that's as good/better than anything you can buy around here. The actual weed is sold for $70-$80 a quarter (it's a good deal for the quality). The butter would be sold by the stick. If you make the average brownie recipe with it one brownie will do you for 4-5 hours. So a stick is quite a bit and should last anyone a while. So what would you expect to pay for it?
Never thought about this when I make butter or brownies for that. Interested in seeing what prices ppl come up with though.
not much seeing as you could use regs and get the same effect as using about 3/4 of the that amount of krippie. the difference in the potency of the butter isn't that great with a change in the grade of weed, but the price is. it's just a waste of money to the final consumer when u use high quality in butter. but i guess you could make a lot of cash if you lied a little to ur customers who don't know the diff. =P