what would you get?

Discussion in 'Random Thoughts' started by interval_illusion, Jan 3, 2005.

  1. if you have $25 and want to go to the grocery store and get enough food to feed two people for five days...

    being that you have in the house... potatoes, rice, eggs, chicken broth, chicken and a roast???
     
  2. daisymae

    daisymae I'm a Rhinestone Cowboy

    Milk, carrots, bread, peanut butter.......I dunno about American prices though, so I am guestimating. ;)

    I would cut up the roast and make stew with cheap veggies to stretch it.
     
  3. hmmm that's a good idea with the roast cause it's pretty big and i already have potatoes so yeah... thanks :)
     
  4. hiro

    hiro pursue it

    Milk, some bread, some veggies.
     
  5. lynsey

    lynsey Banned

    lots of cookies...
     

  6. haha.... but no.
     
  7. hiro

    hiro pursue it

    You could make mashed potatoes and stew or chicken noodle soup. Oh okay buy some noodles.
     
  8. Butterflygal

    Butterflygal Member

    Homemade soup, stew, etc is the way to go. You can make a huge pot and freeze them. I usually make veggie soup maybe twice a month and freeze them in GLAD plastic bags. They're great for lunch. It all costs under 20 dollars.

    I use:

    Green pepper (2)
    Onions (2)
    Green onions (as many as you want)
    Fresh parsley
    Carrots (2-3)
    2 canned diced tomatoes
    3 canned stewed tomates
    One can of dry veggie broth

    First boil 2/3 pot full of water along with all the vegetables and parsley. Add the tomatoes and the full can of dry broth. It'll be ready!!

    You can add or take out whatever you want. You will need a reallly big pot because it would make about 6-8 plastic large GLAD bags full of soup.
     
  9. thanks guys :)
     
  10. Duck

    Duck quack. Lifetime Supporter

    shitloads of Ramen noodles
     
  11. lace_and_feet

    lace_and_feet Super Member

    spaghetti
     
  12. lynsey

    lynsey Banned

    I still vote for lots of cookies, orange juice and broccoli
     
  13. i spent $21 and got... a small thing of coffee, bread, a huge box of cheap cereal, small can of baked beans, spaghetti sauce, spaghetti, canned tomatoes, a huge can of ravioli, 5 cheap canned soups, 2 cans of spaghetti-os, hamburger, sausage, two chef boy r d pizzas, celery, carrots, onions, and frozen veggies and paper towels

    pretty damn good, huh?
     
  14. lace_and_feet

    lace_and_feet Super Member

    Yes very good.
     
  15. i was proud of myself. :)
     
  16. lace_and_feet

    lace_and_feet Super Member

    I would be too. What're you gonna make first?
     
  17. hiro

    hiro pursue it

    Where did you go shopping? That is impressive.
     
  18. tonight im making spaghetti with sauce and onions and sausage (half of the sausage got frozen and it cost less then two dollars.)

    and i went to weis... just didnt buy brand names.
     
  19. mariecstasy

    mariecstasy Enchanted

    some scratch offs in hopes that i will get more money;) j.k
     
  20. BraveSirRubin

    BraveSirRubin Members

    I was living on 8$ for a week now.... used most of it to buy rice and beans... and what was left to buy some water... Gotta love backpacking.
     

Share This Page


  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice